Search

نوار تیپ | نوار آبیاری قطره ای و درزدار

نوار تیپ آبیاری

یکی از تجهیزات آبیاری قطره ای نوار تیپ است که بیشتر برای کشت‌های ردیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوار تیپ به دو صورت کلی درز دار یا پلاک‌دار تولید و عرضه می‌گردد. نوار تیپ پلاک‌دار دارای قطره چکان است، اما نوار تیپ درزدار، قطره‌چکان ندارد و به جای آن مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب شده تا قطرات از طریق درزها خارج و به پای گیاه برسند که اصطلاحاً به در از بغل معروف است. نوع دیگر آن، دارای روزنه‌ای در روی نوار است که به درز از وسط معروف شده است، به نوار تیپ درز دار دوخت دار نیز می‌گویند.

 

چقدر نوار تیپ نیاز داریم؟

پخش ویدیو

شرکت پلیمر روشان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و مواد اولیه نو اقدام به تولید نوارهای آبیاری قطره ای (Drip Tape) در ضخامت های مختلف نموده است این نوارها که عمدتا در محدوده ضخامت های 175 تا 250 میکرون و با فاصله روزنه های 10، 20 و 30 سانتیمتر تولید و عرضه می‌گردد. لوله های نازکی هستند که با استفاده از کانال‌های زیگزاگ حاشیه نوار ضمن کاهش فشار آب جاری امکان خروج آب به صورت قطره ای را فراهم می‌نمایند.

نوار آبیاری شرکت پلیمر روشان از با کیفیت ترین نوارهای موجود در بازار می‌باشد که دارای تاییدیه‌ی کیفیت محصول از معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

نوار تیپ آبیاری

مشخصات نوار آبیاری درز دار شرکت پلیمر روشان

آبدهی ۲/۸ لیتر
ضخامت ۱۷۵ میکرون
قطر ۱۶/۵ میلی متر
فاصله ۱۰ سانتی متر (خروجی ۳ ورودی ۶)
فاصله ۲۰ سانتی متر (خروجی ۵ ورودی ۱۰)
۱۰۰۰ متر واقعی
وزن ۱۰ کیلو
یک فصل زراعی ضمانت
فشار کاری ۱ بار

مزایای استفاده از نوارهای آبیاری

 • صرفه جویی در مصرف آب، سموم و کود
 • یکنواختی مناسب ریزش آب بین تمامی قطره چکان ها
 • افزایش عملکرد محصول همچنین رشد و رسیدن یکنواخت محصول
 • قابلیت استفاده در طول چند فصل (در صورت کاربری و نگهداری صحیح و جمع آوری درست)

 

نوار تیپ برای آبیاری قطره ای کشت های متراکم و ردیفی بسیار مناسب است. نوار آبیاری قطره ای یا همان تیپ (Tape) مناسب آبیاری قطره ای روی سطحی و زیر سطحی کم عمق مناسب است. برای آبیاری زیر سطحی عمیق، استفاده از لوله های قطره چکان دار توصیه می شود. نوار تیپ پلاک دار سی پلاست برای آبیاری قطره ای سیبزمینی، ذرت و امثال این گیاهان مناسب است. نوار تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و معمولاً هر کلاف آن چند صد متر (۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر)است. نوار تیپ بر خلاف لوله پلی اتیلن سخت،  بسیار نرم می باشد. در واقع نوار تیپ دارای جنسی نرم و انعطاف پذیر است که هنگام ورود آب به آن پر می شود و پس از پایان آبیاری، مجدداً نوار تیپ به صورت مسطح در می آید.

موارد استفاده نوارهای آبیاری قطره ای

 • گیاهان صنعتی: چغندرقند، پنبه، نیشكر، ذرت، آفتابگردان، سویا، كلزا و …
 • صیفی و سبزی: سیب زمینی، پیاز، هندوانه، خربزه، گوجه فرنگی، خیار، كدو، بادمجان، گل كلم، كاهو، فلفل، هویج و …
 • غلات: گندم، جو، برنج و …
 • حبوبات: عدس، نخود، انواع لوبیا، ماش، نخودفرنگی و …
 • گلخانه‌ها
 • گلكاری: مزارع گل، فضای سبز
نوار تیپ آبیاری

کاربردهای نوار تیپ ۱۰ سانتی متری

۱.کلیه محصولاتی که در گلخانه کشت می‌شود(خیار درختی، گوجه گیلاسی…)
۲.سبزیجات نظیر: شاهی،ریحان،پیازچه…
۳.گیاهانی که بوته کوچکی دارند نظیر حبوبات(لوبیا ، نخود، عدس،ماش…)
۴. گل های زینتی
۵.گیاهانی که در زمین های کم آب و گرم و خشک کشت می‌شوند (ذرت،تنباکو…)
۶.گیاهانی که فواصل کمی باهم دارند(سیر، پیاز،سیب زمینی،چغندر، کاهو،کلم…)
۷.گیاهان ردیفی(شاهی،سبزی…)
۸.گیاهان علوفه ای (یونجه ، ذرت علوفه ای…)

کاربردهای نوار آبیاری ۲۰ سانتی متری

۱.کلیه صیفی جات( گوجه، بادمجان، هویج، خیار، فلفل…)
۲.کلیه میوه هایی که بوته ای مانند هستند و عمر بوته فقط یک فصل است مانند (خربزه، هندوانه، طالبی…)
۳.کلیه نهال ها و گل هایی که بصورت کشت گلدانی پرورش داده می‌شوند (پالونیا، گل رز و…)

نوار تیپ آبیاری

تصاویر دستگاه جمع آوری کننده نوار تیپ

نوار تیپ آبیاری
نوار تیپ آبیاری

توصیه ما به کشاورزان محترم آنست که حتما و حتما بعداز اتمام کشت خود و برداشت محصول، نوار تیپ را از مزرعه بصورت کاملا مکانیزه و بوسیله دستگاه های مخصوص جمع آوری کنند. زیرا برای کشت بعدی خاک مرغوب و سالمی داشته باشند همچنین از لحاظ اقتصادی نیز این کار به کشاورزان کمک قابل توجهی می کند.

ملاک دیگر در انتخاب نوع نوار تیپ، نوع خاک می‌باشد

خاک سبک و شنی: نوار تیپ ۱۰ و ۲۰ سانتی متری
‌خاک متوسط و معمولی: نوار تیپ ۲۰ و ۳۰سانتی متری
خاک سنگین: نوار تیپ ۳۰ و ۴۰ سانتی متری

توصیه هایی جهت بکار بردن نوارهای آبیاری

 • از آبهای خیلی سخت و شور استفاده نکنید چرا که منجربه انسداد روزنه های آبده می‌شود.
 • در مورد آبهای دارای آلودگی فیزیکی (ذرات معلق) لازم است طراحی و نصب ایستگاه فیلتراسیون آبیاری به گونه ای باشد که ذرات بیشتر از 100 میکرون امکان ورود به شبکه را نداشته باشند. در صورتی که از فیلتراسیون استفاده نشود احتمال گرفتگی روزنه ها وجود دارد.
 • ایجاد شکستگی (زاویه) در سرتاسر طول نوار آبیاری تیپ نصب شده، باعث کاهش جریان آب می‌شود.
 • نوار تیپ را بر روی شیبهای بالای 2 درصد نصب نکنید. عدم رعایت این مسئله اولا سبب عدم یکنواختی توزیع آب در طول نوار آبیاری می‌شود و ثانیا در زمان غیر فعال بودن شبکه ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات خاک به درون روزنه ها مکیده شود. در این گونه اراضی نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود.
 • نیاز آبی گیاه را کم برآورد نکنید چرا که ریشه گیاه جهت دسترسی به آب به مجرای خروجی نوار نفوذ کرده و موجب انسداد خواهد شد.
 • پس از خاتمه عملیات تزریق کود و سموم در شبکه آبیاری، سیستم مدت مناسبی فعال باشد تا باقیمانده مواد تزریق شده داخل نوار بوسیله آب خالص کاملا حل و دفع گردد.
 • فشار کاری ایده آل جهت بهره برداری از نوارهای آبیاری تیپ 0.6 اتمسفر می‌باشد که در صورت عدم رعایت فشار ایده آل، آبدهی روزنه ها از مقدار اسمی تغییر می‌نماید. حداقل فشار کاری 0.4 اتمسفر و حداکثر فشار کاری 1 اتمسفر برای نوار آبیاری تیپ می‌باشد.
 • اشیا نوک تیز باعث سوراخ شدن نوارتیپ می‌شوند. پس نوار را روی زمین نکشید و در طول زمان کشت مراقب باشید نوار سوراخ نشود.
 • پهن کردن نوارهای آبیاری در طول کوتاه سبب افزایش هزینه طرح بواسطه افزایش تعداد اتصالات و افزایش متراژ لوله های آبده می‌گردد. پهن کردن نوارهای آبیاری در طول های زیاد نیز سبب کاهش یکنواختی آبیاری و در نهایت کاهش عملکرد محصول می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود جهت نصب و اجرا با مهندسین مشورت کنید.
محصولات مشابه
نصب منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول چیست منهول پلی اتیلن یکی از اجزای مهم و حیاتی در سیستم‌های زیرزمینی است که نقش کلیدی در تأمین و نگهداری شبکه‌های مختلف دارد

بیشتر بخوانید »
دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول

دریچه منهول چیست؟ دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلاب، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد

بیشتر بخوانید »
منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن

منهول مخابراتی و برق

منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن پلیمر روشان منهول های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان جایگزینی مطمئن برای انواع منهول بتنی و آجری است. نصب سریع

بیشتر بخوانید »
هندهول پلی اتیلن

هندهول

‌هندهول چیست؟ هندهول ها اغلب جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا،

بیشتر بخوانید »
مخزن آب پلی اتیلن

مخزن آب

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ مخزن پلی اتیلن از جمله مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب است که به آن تانکر آب پلاستیکی هم می‌گویند که

بیشتر بخوانید »