Search

دریچه منهول

دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول چیست؟

دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلاب، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام به داخل منهول و همچنین دسترسی و بازدید به منهول استفاده می‌گردد. دریچه‌ منهول از جنس های مختلفی تولید می‌شود و کاربرد فراوانی در سیستم های شهری و روستایی دارد.

دریچه منهول نانو پلیمر

بخش ورودی منهول را که شامل قاب و درپوش است و بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد، دریچه می‌گویند. دریچه‌های منهول از جنس چدن، کامپوزیت و یا پلیمر ساخته می‌شوند. مطابق استاندارد 14148 سازمان ملی استاندارد ایران حداقل دهانه ورودی منهول باید 60 سانتی‌متر باشد. به همین خاطر دهانه توخالی دریچه باید حداقل 60 سانتی‌متر باشد.

با در نظر گرفتن 2.5 سانتیمتر در هر طرف جهت نشستن دریچه‌ بر روی منهول، حداقل اندازه مناسب دریچه منهول 65 سانتی‌متر است. عمق جاسازی دریچه نیز باید حداقل 5 سانتی‌متر باشد.

دریچه منهول نانو پلیمر

کلاس بندی دریچه منهول

مطابق استاندارد 14976 سازمان ملی استاندارد دریچه ها با توجه به محل نصبشان در 6 رده تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند:

ردیفردهبار قابل تحمل (هزار کیلوگرم)محل استفاده
1A151.5نواحی که فقط برای پیاده‌ها و دوچرخه سواران استفاده می‌شود.
2B12512.5پیاده‌راه‌ها، نواحی پیاده‌رو، نواحی پارک خودرو
3C25025حاشیه جداول خیابان حداکثر تا 0.5 متر ماشین رو و 0.2 متر پیاده‌رو
4D40040قسمت ماشین‌روی خیابان‌ها و نواحی پارک خودرو برای تمام انواع خودروهای جاده‌ای
5E60060نواحی تحمل کننده وسایل نقلیه سنگین از قبیل فرودگاه‌ها و لنگرگاه‌ها
6F90090نواحی ویژه تحمل کننده وسایل نقلیه سنگین همانند فرودگاه‌ها

 نکته: مسئولیت انتخاب دریچه بر عهده طراح است. در صورت وجود تردید در رده دریچه باید رده بالاتر انتخاب شود.

دریچه منهول نانو پلیمر

انواع دریچه منهول

دریچه منهول بتنی

ساخته شده با استفاده از بتن به همراه الیاف پلیمری به منظور افزایش مقاومت کششی، ضربه ای و خشکی بتن، جلوگیری از ایجاد ترک، کاهش نفوذپذیری آب در بتن و عدم خوردگی و سایش استاندارد (IR544ACI).

دریچه منهول چدن خاکستری (GG25)

تولید شده از جنس آهن که از کارخانه ذوب آهن بصورت شمش تهیه می‌گردد و با شکل دادن درون کوره ذوب پس از ذوب ریخته گری انجام می‌گیرد. درب این دریچه و طوقه‌ی اطراف آن از جنس چدن خاکستری می‌باشد. این دریچه در مقابل ضربات ناشی از محیط مقاوم بوده و در تماس با گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک (H2SO4) مقاومت بالایی دارد. (منظور مقاومت در برابر واکنش های سولفاتی و نفوذ یون کلر که باعث خوردگی می‌گردد است.)

اما اگر پوشش مناسبی نداشته باشد بدون شک بسیار آسیب پذیر در برابر خوردگی است. سطح رویه دریچه برجسته بوده و به راحتی می‌تواند اصطکاک کافی را تامین نماید. کیفیت لوگوی دریچه چدن خاکستری پایین بوده و مندرجات منقوش در سطح بیرونی آن براحتی قابل تشخیص نیست.

دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول چدن داکتیل (GGG)

چدن داکتیل یا همان چدن نشکن که به علت گرافیت به صورت کروی با زمینه پرلیتی بوده و برخلاف چدن خاکستری این نوع چدن قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالایی دارد و مقدار انبساط چدن داکتیل از چدن خاکستری بیشتر می‌باشد.

جنس درب این دریچه و طوقه آن از جنس چدن داکتیل می‌باشد که مقاومت مناسبی در برابر اثر گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک و نفوذ یون کلر دارد. ولی اگر پوشش مناسب نداشته باشد بدون شک در برابر خوردگی آسیب پذیر خواهد بود. مواد اولیه لازم برای ساخت این دریچه تولید داخلی بوده و قابل بازیافت می‌باشد، از این رو احتمال سرقت این دریچه بالاست.‌

دریچه‌ منهول کامپوزیت

متشکل از الیاف تقویت کننده (سیلیس) قرار گرفته شده درون ماتریسی از جنس رزین ترموست (وارداتی) می‌باشد. این مواد به صورت ساختاری یکپارچه و منفرد قالب گیری شده و به دو روش SMC و BMC و استاندارد E124 تولید می‌گردد.

 

دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول نانو کامپوزیت

این نوع دریچه ها ساخته شده بر پایه بتن فوق سبک و مقاومت بالای الیافی و مقاومت خمشی 60 تا 70 MPa مقاومت فشاری 160 تا 180 MPa و تحمل بار متمرکز مطابق با استانداردهای EN124 و INSO14976 می‌باشد.

دریچه نانو پلیمری ؛ جدیدترین نسل دریچه

دریچه‌های پلی اتیلن یکی از سبک ترین دریچه های منهول موجود در بازار است، این دریچه‌ ها علاوه بر وزن سبکی که دارد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. دریچه نانو پلیمر روشان معمولا در رنگ های مختلفی تولید می‌شود.

 

دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول نانو بر اساس مواد پلیمری و ترکیبات شیمیایی دیگر بعنوان دریچه ای جدید در رقابت با سایر دریچه منهول ها مورد توجه قرار گرفته است. وزن کم و آببند بودن و نیز مجهز بودن به قفل ضد سرقت با آچار مخصوص از ویژگی های بارز دریچه منهول نانو پلیمری پلیمر روشان می‌باشد.

دریچه منهول با ترکیبی از مواد بر اساس پروپیلن در ترکیب با ترکیبات epdm می‌باشد که در دمای بالا و حدود 800 درجه سانتی گراد دریچه منهول نانو پلیمری را تشکیل می‌دهند.

دریچه‌ منهول پلی اتیلن پلیمر روشان چگونه ساخته می‌شود؟

دریچه منهول نانو پلیمر روشان از مواد پلی اتیلنی ساخته می‌شوند. این مواد PE نام دارد و همان موادی است که برای تولید لوله های پلی اتیلن استفاده می‌شود و  امتحان خود را نیز در دریچه‌های منهول پس داده است. این مواد با کمک افزودنی های دیگر توانسته امتحان خود را در برابر فشار های بسیار بالا نیز پس بدهد. همانطور که ذکر شد رنگ این دریچه منهول متفاوت است و مطابق با نیاز مشتری امکان تغییر رنگ در هنگام تولید وجود دارد. دریچه منهول پلی اتیلن به صورت مواد مذاب و قالب تولید می‌شود؛ وقتی این مواد به صورت مواد مذاب در می‌آید به داخل قالب ها ریخته می‌شود و سپس با کمک آب و هوای سرد دریچه ها سرد می‌شوند. در مرحله بعد دریچه داخل آب گذاشته می‌شود تا مواد مذاب کاملا محکم شده و بعد از خارج شدن از قالب ها به بازار عرضه می‌شود.

دریچه های منهول از نظر شکل و ظاهار مانند دریچه های منهول کوپلیمری هستند ولی روش ساخت این دریچه منهول ها و مواد استفاده شده در آن مقداری نسبت به دریچه منهول نانو پلیمر روشان متفاوت است.

مزایای دریچه منهول نانو پلیمر روشان

 • غیر قابل سرقت بودن بدلیل قفل مخصوص تعبیه شده و غیر قابل تکثیر
 • در صورت مدفون شدن با دستگاه های فلزیاب قابل مرئی سازی می‌باشد.
 • تکنولوژی و سرمایه گذاری خاص در فرآیند بازیافت
 • مقاوم در تحمل فشار مستقیم طبق استاندارد معتبر ASTMD 3735 منهول پلیمری
 • مقاوم در برابر اشعه uv خورشید
 • مقاوم بسیار بالا در برابر خوردگی
 • مقاوم در برابر لغزش و سائیدگی
 • کیفیت مناسب لوگو و آرم های تعبیه شده روی محصول
 • مقاوم در برابر آب شور ،آب های زیر زمینی ،جریان های الکتریکی و الکترولیت های جاری
 • امکان نصب و بهره برداری در محدوده دمایی 55- الی 230+ درجه سانتی گراد
 • قابلیت اتصال به هر نوع منهول بتنی، سفالی، فلزی، چدنی، فولادی و PVC
 • وزن بسیار سبک محصول نسبت به دریچه های چدنی و سایر دریچه ها
 • دور از هرگونه آلودگی صوتی هنگام عبور خودروها از روی دریچه ها
 • تنوع رنگ در تولید محصول
 • بدون هر گونه آلودگی و سازگار با محیط زیست
 • بهترین گزینه جهت هم سطح سازی معابر شهری
 • امکان تولید و تحویل در تعداد بالا و زمان کم
 • طول عمر مفید بیش از 54 سال
دریچه منهول نانو پلیمر

مزایای دریچه منهول پلی اتیلن پلیمر روشان

در میان دریچه‌های منهولی که تولید می‌شوند، دریچه نانو پلیمر روشان از پرکاربردترین و جدیدترین نسل دریچه های منهول هستند.

دریچه منهول نانو پلیمر

1- مقاومت در برابر خوردگی

مواد پلیمری در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اثر تماس مداوم با عوامل جوی دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شوند. این مواد می‌توانند ظرفیت تحمل بار خود را در محدوده‌ی دمایی بین 80- و در 100+ درجه سیلسیوس بدون تغییر نگه دارند به همین دلیل دریچه‌های منهول پلیمری هرگز نیاز به رنگ آمیزی ندارند. استفاده از دریچه نانو پلیمر روشان به خصوص در مناطقی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد مناسب است چرا که آن ها در مقابل مواد خورنده مقاوم بوده و خطر جرقه های خطرناک را کاهش می‌دهد. به همین دلیل دریچه منهول های ساخته شده از مواد پلیمری می‌توانند در ایستگاه های سوخت گیری یا واحدهای ذخیره سوخت نصب شوند.

2- عایق بندی الکتریکی

دریچه منهول های ساخته شده از مواد پلی اتیلن به خصوص برای نصب در محل های عابر پیاده مناسب می‌باشند زیرا این دریچه‌ ها عابرین پیاده را به خصوص در محیط های مرطوب محافظت می‌کنند. مواد پلیمری مواد نارسانای الکتریکی می‌باشند و بعنوان سدی در مقابل میدان های مغناطیسی ناشی از کابل های زیر زمینی عمل می‌کنند. همچنین دریچه نانو پلیمر روشانرسانای ضعیف حرارتی می‌باشدکه در برابر نشت بخار آب داغ از سیستم های لوله کشی حرارت مرکزی مقاومت می‌کنند.

3- سبکی و قابلیت حمل

وزن دریچه های منهول پلی اتیلن پلیمر روشان 70% کمتر از وزن دریچه های چدنی،کامپوزیتی، نانو کامپوزیتی می‌باشد لذا قابلیت حمل و نصب آسانی دارند که این امر منجر به صرفه جویی در هزینه های مربوط به نیروی انسانی و ابزارآلات و کاهش صدمات در طول نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری می‌شود.  وزن کم دریچه‌ها همچنین منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل می‌گردد. تمامی دریچه منهول ها مطابق با استاندارد EN 124 طراحی شده‌اند که دارای تحمل بار A15,B125,C250,D400 می‌باشند.

4- کاهش صدا

از دیگر مزایای استفاده از دریچه های منهول پلیمری در مقایسه با دریچه های منهول چدنی و غیر… کاهش صدا در محیط های ترافیکی و محل عبور عابرین پیاده است.  

5- کنترل بو

سیستم های فاضلاب و جمع آوری می‌توانند مشکلات قابل توجهی با سولفید هیدروژن(H2S) و دیگر بوها داشته باشند. قاب ها و دریچه‌های منهول نانو پلیمر روشان برای آب بندی بهتر طراحی و ساخته شده اند که موجب کنترل بهتر بو می‌شود. دریچه منهول پلی اتیلن پلیمر روشان برای محیط های حساس به بوی فاضلاب از جمله محله های با جمعیت زیاد، پارک ها، مناطق تفریحی، جزایر، سواحل و استراحتگاه ها ایده آل می‌باشند.

6- حفاظت از محیط زیست

تولید دریچه ها از مواد پلیمری کاهش قابل توجه انتشار CO2 را در مقایسه با دریچه های چدنی تضمین می‌کند. این امر در هنگام مقایسه انرژی مورد نیاز برای رسیدن به درجه حرارت قالب چدن (بیشتر از 1200 درجه سانتی گراد) و انرژی مورد نیاز برای رسیدن به درجه حرارت قالب مواد پلیمری (نزدیک به 60 درجه سانتی گراد) آشکار می‌شود.

7- پیشگیری از سرقت دریچه منهول

 ارزش آهن غراضه به طور فزاینده ای رو به افزایش است و در نتیجه تعداد سارقان این دریچه ها نیز روز به روز به افزایش می‌یابد از این رو هر روز تعداد دریچه هایی که دزدیده شده اند تا به فروش رسیده و ذوب شوند نیز روبه افزایش است. این امر علاوه بر خسارت اقتصادی ناشی از نیاز به جایگزینی محصولات به سرقت رفته، خطر حوادث جدی و آسیب های ناشی از دهانه های باز در جاده ها را نیز درپی دارد.ص

 

دریچه منهول نانو پلیمر

8- امکان تولید دریچه منهول نانو پلیمر روشان به صورت سفارشی

دریچه را می‌توان با درج آرم شرکت، خدمات و یا اسپانسر بر روی آن همچنین در رنگ های مختلف تولید نمود.

 

مواد تشکیل دهنده دریچه‌ نانو پلیمر

دریچه پلی اتیلن با ترکیبی از مواد بر اساس پروپیلن در ترکیب با ترکیبات epdm می‌باشد که در دمای بالا و حدود 800 درجه سانتی گراد دریچه منهول را تشکیل می‌دهند.

ظرفیت تحمل بار

مطابق استاندارد آمریکایی H2o & H25 ASTM 306-05 

مطابق استاندارد اروپایی EN124 class A-E (تحمل بار 5/1 ، 5/12 ،25 و 40)

عملکرد مقاومتی

عملکرد در خستگی

عدم مشاهده خرابی

داشتن پایداری مناسب برای بارهای اعمال شده مجاز

اجرا به روشهای صحیح در محل کارگاه

می‌بایست تحمل بارهای مجاز قید شده در استانداردهای EU , US را داشته باشد. 

عملکرد در مقابل خوردگی

مقاومت بسیار خوب در مقابل شرایط محیطی

فاضلاب

مواد شیمیایی

موارد ضد یخ زدگی

آبهای نمکی

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

استقامت در برابر سایش مواد سخت

مقاومت در برابر اشتعال

استانداردهای مورد نیاز آزمایشات:

آزمون فشار EN124

تست مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش ASTMG 154-06

آزمون اندازه گیری استحکام کششی و تأثیر محلولهای شیمیائی بر آنها ASTM 638-10

تست سایش مواد سخت ASTM 4060 -10

آزمون اشتعال ASTM D635-06

قابلیت استفاده و کاربری دریچه منهول

دریچه های نانو پلیمر روشان توسط یکنفر قابل برداشت باشد.

نسبت حداقل تنشی فشاری برابر با 750/1 باشد.

عدم امکان جوش خوردگی بین درب و کلاف و جلوگیری از خرابی اساسی در هنگام باز نمودن دریچه.

تنوع سایز و ضخامت درب جهت استفاده در کلافهای موجود در سطح خیابان.

تنوع رنگ و نوشته سطح درب

ویژگی امکان نصب قفل و یا پیچ بنا به درخواست کارفرما

قابلیت استفاده از آچار مخصوص جهت بازکردن درب دریچه

نکات ایمنی و کیفی

دریچه منهول نانو پلیمر

عدم قابلیت رسانائی الکتریسته

عایق حرارتی

عدم جابجائی (لغزش) بیش از 6/0% مطابق استاندارد ASTM C1028

انحراف ابعادی کمتر از 16/1 اینچ

ویژگی ها و مشخصات کلی دریچه منهول نانو پلیمر روشان

پیش از این که بخواهید اقدام به خرید دریچه منهول نمایید، لازم است ابتدا آن را را بشناسیم. برای تولید دریچه منهول از مواد پلیمری استفاده می‌شود. از این رو این دریچه ها از نظر وزن نسبت به نمونه های بتنی و چدنی و کامپوزیت سبک تر هستند.

علاوه بر آن باید بگوییم دریچه نانو در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شوند. این مسئله باعث می‌شود تا دریچه های منهول کوپلیمری به هیچ عنوان پوسیده نشده و از عمر بیشتری برخوردار باشند.

دریچه منهول پلی اتیلن خود در نمونه های مختلف و متنوعی تولید می‌شوند. این دریچه ها بسته به مقاومت و استحکام، در انواع مختلفی تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر لازم باشد از دریچه منهول کوپلیمری برای پیاده رو استفاده شود، نیازی نیست وزن و بار سنگینی را تحمل کند. پس باید به میزانی قدرت تحمل وزن را داشته باشد که یک انسان و یا دوچرخه بتواند از روی آن عبور کند.
در حالی که اگر از دریچه منهول نانو پلیمر روشان برای محیط های پر تردد و سنگین بار بخواهید استفاده کنید، باید از دریچه منهول نانو کلاس دوم که قادر است بیش از 125 کیلو گرم وزن را تحمل نماید، استفاده کنید. حتی در برخی موارد از این دریچه ها برای اتوبان هایی که ماشین ها با سرعت و وزن بالا عبور می‌کنند استفاده می‌شود. دریچه های منهول کلاس دوم قادر هستند وزن 250 تن را نیز تحمل کنند. پس انتخاب دریچه های منهول، بسته به محیط مورد استفاده متفاوت است.

بصورت کلی دریچه منهول های کلاس (A,B) 1و 2 غیرترافیکی، دریچه منهول های کلاس (C) 3 نیمه ترافیکی و دریچه منهول های کلاس 4 و 5 و 6 (D ,E ,F) ترافیکی شناخته شده و طبقه بندی می‌گردند.

چرا دریچه منهول نانو پلیمر روشان؟

امنیت دریچه نانو پلیمر روشان

یكی از موارد عمده در مورد دریچه های چدنی و پلاستیك سرقت آن ها به منظور بازیافت است به طوری كه معمولاً دریچه های چدنی را حتی یك روز پس از نصب و قبل از اینكه پیمانكاران آن را به كارفرما تحویل دهند سرقت می‌شوند. این موارد در شهر ها بسیار مشكل آفرین و خطر ساز بوده و علاوه بر ضررهای مالی فراوان باعث خطرات جانی و امنیتی برای مردم شهرها و روستاها می‌شود

.خوشبختانه دریچه نانو پلیمر روشان به دلیل عدم رغبت برای بازیافت سرقت نمی‌شوند. وزن سبك، تفاوت ساختار، جنس و مواردی از این دست باعث می‌شود كه سارقین دست به سرقت دریچه منهول های پلی اتیلنی نزنند. در داخل برخی از منهول ها، تاسیسات مهم و ارزشمند ریالی وجود دارد که زمینه سرقت را بیشتر از پیش می‌کند، از این رو شرکت پلیمر روشان از رقیبان خود در تولید دریچه‌ منهول پیشی گرفته و طراحی منحصر به فردی را با تعبیه قفل ضد سرقت به همراه آچار مخصوص بکار برده است.

دریچه منهول نانو پلیمر

قیمت مناسب دریچه منهول پلی اتیلن پلیمر روشان

گرچه قیمت دریچه منهول های چدن و كامپوزیت در یك سطح است اما باید توجه داشت كه با احتساب هزینه حمل، نصب، نگهداری، سرقت های احتمالی، خوردگی ها، تخریب ها و دیگر موارد كه در بالا ذكر شد قیمت تمام شده دریچه نانو پلیمر روشان به مراتب از دریچه های چدنی و كامپوزیت ارزان تر می‌باشد.

نصب و کاربری آسان دریچه‌‌ منهول نانو پلیمری

در دریچه های چدنی به دلیل وزن بالا و شكل خاص فریم های دریچه های فلزی معمولاً پس از گذشت زمان در جای خود لق شده و اندك اندك جدا می‌شوند كه البته برای حل این مشكل تمهیداتی اندیشیده می‌شود كه مستلزم وقت و هزینه و نیاز به ماشین آلات و امكانات خاص می‌باشد. همچنین در دریچه منهول هایی چدنی كه برای جلوگیری از سرقت یا پرتاپ دارای لولا هستند مواردی چون زنگ زدگی، خوردگی و شكست در محل لولا و پر شدن فضا با خاك رخ می‌دهد که سبب کاهش کاربرد آن می‌شود. 

نصب دریچه منهول های كامپوزیت با توجه به وزن اندک مواد، بسیار آسان تر و ایمن تر است. به علاوه فریم های كامپوزیت دارای نشیمنگاه گسترده تر و با طراحی مهندسی خاص است كه استحكام و عمر طولانی آن ها را تضمین می‌نماید. همچنین نمونه های لولادار نیز به دلیل عدم زنگ زدگی و خوردگی و امكان طراحی جهت حفظ دریچه ها از ورود خاك به فضای لولا به راحتی باز و بسته می‌شود و نمی‌شكند.

آببند کامل دریچه منهول پلی اتیلن پلیمر روشان

در داخل برخی از منهول ها، به دلیل وجود تاسیسات برقی، آببند بودن منهول و دریچه‌منهول بسیار حائز اهمیت می‌باشد، از این رو شرکت پلیمر روشان اقدام به تولید دریچه منهول نانو پلیمر آببند نموده است.

وزن سبک دریچه منهول نانو پلیمر

وزن بسیار سبک دریچه منهول نانوپلیمر روشان نسبت به دریچه‌های چدنی و سایر دریچه‌ها کاربری و نصب بسیار آسان تر و ایمن تر را برای فرد فراهم می‌نمائید.

جرم حجمی آهن در دریچه های چدنی و کامپوزیتی 8/7 است و معمولاً با احتساب حجم دریچه های چدنی كه برای حفظ خواص مورد نیاز دارای طرح های خاص هستند وزن آن ها بین 50 تا 70 كيلوگرم است ولی در دریچه های پلی اتیلنی جرم حجمی 9/1 تا 2 می‌باشند و حداكثر از 20 كیلو تجاوز نمی‌كند.

مقاومت در برابر خوردگی دریچه منهول نانو پلیمر روشان

مواد پلیمری در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اثر تماس مداوم با عوامل جوی دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شوند. این مواد می‌توانند ظرفیت تحمل بار خود را در محدوده ی دمایی بین 80- و در 100+ درجه سیلسیوس بدون تغییر نگه دارند به همین دلیل دریچه نانو پلیمر روشان هرگز نیاز به رنگ آمیزی ندارند. استفاده از این دریچه‌منهول ها به خصوص در مناطقی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد مناسب است چرا که آن ها در مقابل مواد خورنده مقاوم بوده و خطر جرقه های خطرناک را کاهش می‌دهد.

عایق بندی الکتریکی دریچه منهول های پلی اتیلنی

 دریچه منهول های ساخته شده از مواد پلیمری به خصوص برای نصب در محل های عابر پیاده مناسب می‌باشند زیرا این دریچه‌ها عابرین پیاده را به خصوص در محیط های مرطوب محافظت می‌کنند. دریچه های نانو پلیمر مواد نارسانای الکتریکی می‌باشند و بعنوان سدی در مقابل میدان های مغناطیسی ناشی از کابل های زیر زمینی عمل می‌کنند همچنین این مواد رسانای ضعیف حرارتی می‌باشد که در برابر نشت بخار آب داغ از سیستم های لوله کشی حرارت مرکزی جلوگیری می‌کنند.

سبکی و قابلیت حمل هر دریچه نانو پلیمر روشان توسط یک نفر نیروی کار

وزن دریچه منهول های کامپوزیتی 70% کمتر از وزن دریچه های چدنی می‌باشد لذا قابلیت حمل و نصب آسانی دارند که این امر منجر به صرفه جویی در هزینه های مربوط به نیروی انسانی و ابزارآلات و کاهش صدمات در طول نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری می‌شود.  وزن کم دریچه منهول ها همچنین منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل می‌گردد. تمامی دریچه‎‌ها مطابق با استاندارد EN 124 طراحی شده اند که دارای تحمل بار A15,B125,C250,D400 می‌باشند.

کاهش صدای دریچه منهول نانو پلیمر روشان

از دیگر مزایای استفاده از دریچه نانو پلیمر روشان در مقایسه با دریچه‌های منهول چدنی و کامپوزیتی بی صدا بودن در محیط های ترافیکی و محل عبور عابرین پیاده است.

انواع روش‌های تولید دریچه منهول

روش اول : روش لایه گذاری دستی.

روش دوم : روش BMC

در روش BMC (bulk molding compound) مواد اولیه بصورت خمیری شکل درون قالب قرار می‌گیرد و الیاف تقویت کننده با طول ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر به آن اضافه می‌شود.

روش سوم : روش SMC

در روش SMC (sheet molding compound) مواد اولیه ورقه ای که شامل فاز زمینه پلی استر غیر اشباع رزینی دما سخت می باشد به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن با طول ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر در داخل قالب با دمای مشخص قرار می‌گیرد و با اعمال فشار در زمان مشخص پخته می‌شود. محصول نهایی دارای ترکیبی از خواص ماده اولیه تشکیل دهنده ورقه و شکل قالب خواهد بود.

روش چهارم : روش FRP

در روش FRP (fiber reinforced plasticc) فاز زمینه پلی استر غیر اشباع به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن طولانی به همراه کوارتز و افزودنی در قسمتهای مختلفی از قالب قرار می‌گیرند و تحت فشار و دمای معین فشرده می‌گردند.

برای تولید دریچه های منهول غیر ترافیکی و نیمه ترافیکی از روش BMC و برای تولید دریچه های ترافیکی از روش SMC استفاده می‌گردد.

مراحل نصب دریچه منهول

 1. زیرسازیقبل از هر چیز باید محلی که قرار است دریچه در آنجا قرار بگیرد گود برداری شده، خاک موجود کوبیده و توسط بتن محکم شود.
 2. کارگذاری دریچه منهولبعد از مرحله محکم کاری دریچه باید به صورت فیکس روی چاله قرار گیرد و توسط سیمان دورتا دور آن پر شود. سطح كارگذاری كلاف دریچه بایستی تراز بوده و قبلاً سطح زیرین آن كاملاً كوبیده شده و به وسیله سیمان با دانه بندی مناسب یکدست و تراز شده باشد.
 3. تنظیم و ترازپس از قرار گیری دریچه‌منهول باید به گونه ای باشد که با زمین هم سطح باشد، بعد از تنظیم آن می‌توان توسط تراز از صاف بودن دریچه منهول اطمینان پیدا کرد.(تراز بودن سطح تماس كلاف یك اصل ضروری است)
دریچه منهول نانو پلیمر

مهمترین اصل فراموش شده در نصب دریچه منهول

كلاف دریچه منهول به عنوان نگهدارنده بوده و نقش حائل را دارند و كلاف باید به صورتی بر روی منهول قرار گیرد كه كلیه بار اعمالی را به خاک ( Backfill ) اطراف منتقل نماید.  توجه داشت باشید که نباید هیچ  تماسی بین کلاف و منهول وجود نداشته باشد.

به عبارتی زیر لبه های داخلی كلاف و محل قرار گرفتن دریچه باید كاملا بر روی آجر چینی دور دهانه منهول و یا در صورت استفاده از دال بتنی ، درست روی دال بتنی قرار گیرد.

كلاف یا قاب دریچه باید با حفره منهول كاملاً در یك راستا بوده و كلاف به یك طرف متمایل نباشد .بعد از كار گذاشتن كلاف، كنترل تراز بودن ثانویه كلاف ضروری است .

بهره برداری

جهت خارج نمودن دریچه از محل خود و بهره برداری، آچار مخصوص را در درون حفره های تعبیه شده به روی دریچه قرار داده و به صورت عمود از جای خود خارج نمایید.

نکته پایانی:

دریچه هایی که برای نصب انتخاب می‌شوند باید با توجه به شرایط آن محیط انتخاب شده و در مکان هایی که انسان ها یا خودروها رفت و آمد می‌کنند باید از دریچه منهول هایی با مقاومت بالا استفاده کرد تا از خطرات احتمالی کاسته شود.

سوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دریچه منهول نانو پلیمر

در سال‌های اخیر نسل جدید دریچه‌ها از جنس کامپوزیت و پلیمر ساخته می‌شوند که دارای مزایای زیر هستند:
– وزن کمتر نسبت به دریچه‌های چدنی
– غیرقابل سرقت بودن
– دارای استحکام و طول عمر بالا
– مقاوم در برابر خوردگی و سایش
– مقاوم در برابر اشعه UV

دریچه منهول نانو پلیمر
محصولات مشابه
نصب منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول چیست منهول پلی اتیلن یکی از اجزای مهم و حیاتی در سیستم‌های زیرزمینی است که نقش کلیدی در تأمین و نگهداری شبکه‌های مختلف دارد

بیشتر بخوانید »
منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن

منهول مخابراتی و برق

منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن پلیمر روشان منهول های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان جایگزینی مطمئن برای انواع منهول بتنی و آجری است. نصب سریع

بیشتر بخوانید »
هندهول پلی اتیلن

هندهول

‌هندهول چیست؟ هندهول ها اغلب جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا،

بیشتر بخوانید »
مخزن آب پلی اتیلن

مخزن آب

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ مخزن پلی اتیلن از جمله مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب است که به آن تانکر آب پلاستیکی هم می‌گویند که

بیشتر بخوانید »
لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین لوله های مورد بهره وری در پروژه های مختلف می‌باشد. این لوله ها به شکل استوانه های

بیشتر بخوانید »