Search

سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است. سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد. از سپتیک تانک‌های پلیمر روشان بطور گسترده ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

 جریان های فاضلابی معمولا ناهم گن ، دارای روغن و چربی، ذرات معلق سبک و یا سنگین و نیز مواد قابل تجزیه هستند. ورود مستقیم این جریان به شبکه فاضلاب ایجاد مشکلات فراوان و خصوصا انسداد لوله ها را مینماید. برای فیلتر و تصفیه کردن این جریانات از مخازن سپتیک استفاده می‌شود.

سپتیک تانک فاضلاب

مشخصات فنی سپتیک تانک پلیمر روشان

نس  پلی اتیلن گرید 100 (Pe100)
ظرفیت   3-85 متر مکعب
شکل مخزن   استوانه افقی یا عمودی
اتصالات   ساده و فلنجی (طبق سفارش)
استانداردها   تولید:ISIRI 9116-1/طراحی استاتیکی:ATVA 127 / جوشکاری :2209 , DVS 2207
اجزاء و متعلقات   دیوار جداکننده(بافل) مبانی ،دریچه های بازدیدو تخلیه،لوله ورودی،لوله خروجی،لوله خروجی بیوگاز (ونت)،قلاب بارگیری و نصب،پایه های تعادلی،بافل های لوله ای وروردی و خروجی

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک در واقع یک رآکتور جهت جداسازی و تصفیه این مواد میباشد و دارای دو محفظه جداگانه است بطوریکه با جمع کردن چربیها در بالا و به دام انداختن مواد سنگین در پایین محفظه اولیه این مواد را جداسازی نموده و سپس در محفظه دوم با استفاده از باکتریهای هوازی (در سپتیک های باهوازی) و باکتری های بی هوازی(در سپتیگهای بی هوازی) مواد موجود را تجزیه نموده و بدینوسیله فاضلاب را تصفیه مینمایند.

سپتیک تانک فاضلاب

از آنجاییکه در مخازن سپتیک واکنشهای شیمیایی زیادی در مجاورت مواد اسیدی و بازی صورت میپذیرد لذا بهترین گزینه استفاده از سپتیک‌های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان است که بسیار سبک، بادوام، بی تاثیر در مقابل مواد شیمیایی و نیز بسیار ارزن بوده و بسرعت در محل نصب و مورد بهره برداری قرار میگیرند.

سپتیک تانک های شرکت پلیمر روشان بصورت یکپارچه و به روش روتاری مولدینگ تولید شده و در مقابل تنش های فشاری ناشی از فشار خاک دچار آسیب دیدگی و یا مانند سپتیک‌های مشابه دست ساز با جوش اکسترودری ترکدار و یا شکسته نمی شوند و تحت هیچ شرایطی مواد فاضلابی از آنها به بیرون نشت نمی کند.

سپتیک تانک فاضلاب

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک پلیمر روشان

همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود هر سپتیک‌تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

 

سپتیک تانک فاضلاب

1. سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است. 
2. مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
3. دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
4. مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
5. خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.
6. سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک‌تانک می باشد.

مکانیزم عملکرد سپتیک‌تانک

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک‌تانک می‌شود. این بخش که توسط یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا شده است، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن و چربی ها نیز به دلیل اینکه دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند.

 

سپتیک تانک فاضلاب

 تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می گردد.

در ادامه پساب بخش اول با عبور از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک‌تانک می وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک‌تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک‌تانک پس از حدود دو سال نیاز به تخلیه دارد. به هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک‌تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شده زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می‌شود.

سپتیک تانک فاضلاب

موارد کاربرد سپتیک تانک

ویژگی های سپتیک‌تانک پلیمر روشان  سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک ها عبارتند از:

.1 پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

.2 حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

.3 متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

مزایای بسیار زیاد پلی اتیلن سبب شده است که استفاده از آن در ساخت سپتیک تانک‌ها بصورت روز افزونی گسترش یابد. سهولت بهره برداری و کارایی بالا ویژگی های اصلی سپتیک تانک های  پلیمر روشان هستند. 

مهمترین مزایای سپتیک تانک های پلیمر روشان

1- مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب

2-  آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از آن

3- جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک

4- سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

5- امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید

6- سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب

7- امکان جابجایی سپتیک تانک حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه

8- گارانتی 50 ساله سپتیک‌تانک در برابر هر گونه خوردگی

9- سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن

10- عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت سپتیک‌تانک

سپتیک تانک فاضلاب
سپتیک تانک فاضلاب
سپتیک تانک فاضلاب
سپتیک تانک فاضلاب
محصولات مشابه
نصب منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول چیست منهول پلی اتیلن یکی از اجزای مهم و حیاتی در سیستم‌های زیرزمینی است که نقش کلیدی در تأمین و نگهداری شبکه‌های مختلف دارد

بیشتر بخوانید »
دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول

دریچه منهول چیست؟ دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلاب، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد

بیشتر بخوانید »
منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن

منهول مخابراتی و برق

منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن پلیمر روشان منهول های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان جایگزینی مطمئن برای انواع منهول بتنی و آجری است. نصب سریع

بیشتر بخوانید »
هندهول پلی اتیلن

هندهول

‌هندهول چیست؟ هندهول ها اغلب جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا،

بیشتر بخوانید »
مخزن آب پلی اتیلن

مخزن آب

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ مخزن پلی اتیلن از جمله مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب است که به آن تانکر آب پلاستیکی هم می‌گویند که

بیشتر بخوانید »