منهول پلی اتیلن

نصب منهول پلی اتیلن

منهول یا آدم رو

بر اساس تعریف استاندارد 14148، منهول يا آدم‌رو سازه‌ای عمودی و آب‌بند است كه در مسيرهای فاضلاب و زهكشی ثقلی مورد استفاده قرار می‌گيرد. 

اهداف کاربری اين سازه به شرح زير است:

– دسترسی انسان و تجهيزات به تاسيسات زيرزمينی جهت بازرسی، رفع انسداد و نگهداری 

– هوادهی و تهويه شبكه‌های زيرزمينی

– اتصالدهی در خطوط لوله فاضلابی

– تغيير جهت، تغییر ارتفاع و یا تغییر در شیب خطوط لوله‌های فاضلابی

– هنگام تغيير قطر لوله‌های فاضلاب

منهول پلی اتیلن

استفاده از منهول های متداول آجری و بتنی همواره معضلاتی را بهمراه داشته و دارد، به همین دلیل با رشد هرچه بیشتر کاربرد مواد پلیمری در صنعت استفاده از منهول‌هاي پلی اتیلنی که به صورت قالب گیری  تولید می‌گردند جایگزین منهول های سنتی شدند. تيپرها از حداقل قطر یک ‌متر تا قطر 60 سانتي‌متر براي دريچه ورودي كاهش می‌يابند.

اين منهول‌ها به روش قالب‌گيری چرخشی (Rotary Molding) تولید می‌شوند.

دلایل استفاده از منهول های پلی اتیلنی در سال های اخیر

1- هزينه نصب و اجرای پايين‌تر

2- سهولت و سرعت بسیار بالای نصب و اجرای منهول پلی‌اتيلن

3- سازگار با سيستم‌های مختلف فاضلابی و زهكشی

4- طول عمر بالا بخصوص در مناطق مرطوب (حداقل 50 سال)

5- مقاومت بسیار بالا در برابر مواد اسيدی و بازی موجود در فاضلاب‌ها

6- عدم افت فشار در جريان بدلیل صافی سطح محل آبروها 

7- پايين بودن هزينه‌های تعميرات و نگهداری

8- آب‌بندی كامل شبكه و جلوگيری از نفوذ آب‌های زيرسطحی به سيستم فاضلاب

9- عدام نشت مواد فاضلابي به سفره‌هاي زيرزمينی

10- مقاوم در برابر زلزله و سيل 

منهول پلی اتیلن

پلي‌اتيلن گريد 3840

در توليد مواد قالب‌گيری چرخشی علی‌الخصوص منهول‌ها از پلي‌اتيلن گريد 3840 که پلیمری است با خواص فوق العاده استفاده می‌شود. در ايران اين ماده در پالايشگاه‌های تبريز و اراك توليد می‌شود.

در جدول ذيل مشخصات پلی‌اتيلن توليد شده در پالايشگاه‌های داخلی آمده است. شاخص MFR يا همان شاخص جريان مذاب برابر با 4 و چگالی اين نوع پلی‌اتيلن برابر با 0.938 است.

Value
Unit
Property
0.936-9.40 (gr/cm3) Density
3.6-4.5 (gr/10min)(2.16Kg,190⁰C) MFR
≥2 (KPa) Sn
≥10 (min) OIT

جدول 1 – مشخصات پلی‌اتيلن توليدی در پالايشگاه‌های داخلی

اين ماده قابل بازيافت بوده و زنجيره پليمری آن بسیار فشرده است، اين عامل سبب افزايش چگالی آن می‌شود و در نتيجه مقاومت مکانیکی آن افزایش و فشردگی زنجيره‌های پليمری سبب مقاومت بالای آن در برابر مواد شيميايی و تنش‌های شكننده محيطی می‌شود.

اين ماده به صورت اوليه بی‌رنگ و غيرشفاف است و جهت استفاده می‌توان به آن رنگدانه افزود. سطوح داخلی و خارجی منهول بايد صاف، تميز و عاری از هر گونه نقص باشد. رنگ منهول می‌تواند هر رنگی باشد، با اين حال رنگ بايد در سراسر سطح آن يكنواخت باشد.

مواد پلی‌اتيلن 3840 توليدی در پالايشگاه‌های داخلی دارای مواد افزودنی پايداركننده حرارتی، نوری و رنگ است. بر اساس استاندارد ملی 14148 ايران منهول‌های پلی‌اتيلن شرکت پلیمر روشان شرايط ماندگاری در فضای باز به مدت حداقل يكسال را داشته و بدين منظور مواد سازنده آن حاوی افزودنی‌های ضد پرتو فرابنفش می‌باشند.

منهول پلی اتیلن

نصب منهول

بر اساس استاندارد ملی 14387 که خود مطابق با استاندارد ASTM 1759 تهیه شده است، منهول پلی‌اتیلن بایستی تحمل بارهای افقی (شعاعی) ناشی از فشار خاک اطراف و نیز بارهای عمودی (محوری) ناشی از وزن خاک و بارهای وارده بر آن را داشته باشد. بر این مبنا پرکننده اطراف منهول (Backfill) بایستی به ترتیبی تهیه و اجرا گردد که به همراه سازه پلی‌اتیلنی منهول توأمان این بارها را تحمل نموده، بدون اینکه در طول سالیان بهره‌برداری پایداری خود را حفظ نماید.

اتصال‌دهی لوله‌های تک‌جداره و دوجداره به منهول

براي اتصال‌دهي لوله‌هاي تک‌جداره و یا لوله های دوجداره به منهل پلی‌اتيلن کافی است پس از تنظيم ارتفاع لوله و فاصله آن از کف منهول، محل دقيق اتصال لوله به منهول را پيدا کنيم. سپس بر روی ديواره منهول پلي‌اتيلن با گردبر و يا اره يک سوراخ با قطر 1 سانتيمتر بيشتر ايجاد کنيم و پس از جا زدن واشر آب‌بندی لوله تکجداره و یا کوپلر لوله دوجداره را به آن متصل کنیم.

نصب منهول پلی اتیلن
محصولات مشابه
دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول

دریچه منهول چیست؟ دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلاب، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد

بیشتر بخوانید »
منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن

منهول مخابراتی و برق

منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن پلیمر روشان منهول های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان جایگزینی مطمئن برای انواع منهول بتنی و آجری است. نصب سریع

بیشتر بخوانید »
هندهول پلی اتیلن

هندهول

‌هندهول چیست؟ هندهول ها اغلب جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا،

بیشتر بخوانید »
مخزن آب پلی اتیلن

مخزن آب

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ مخزن پلی اتیلن از جمله مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب است که به آن تانکر آب پلاستیکی هم می‌گویند که

بیشتر بخوانید »
لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین لوله های مورد بهره وری در پروژه های مختلف می‌باشد. این لوله ها به شکل استوانه های

بیشتر بخوانید »