Search

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین لوله های مورد بهره وری در پروژه های مختلف می‌باشد. این لوله ها به شکل استوانه های تو خالی هستند که با توجه به نوع پروژه طبق فشار و استاندارد مورد درخواست مشتریان تولید می‌شوند.
لوله پلی اتیلن جزو پر مصرف ترین لوله ها در چند سال اخیر بوده که با توجه به ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری، رسوب پذیری پایین، مقاومت و دوام بالا نسبت به سایر لوله ها در بازار بسیار پر مصرف می‌باشد و در اکثر پروژه ها مصرف می‌شوند.

لوله پلی اتیلن کابلی

آشنایی با پلی اتیلن

 لوله پلی اتیلن جزو پرکاربرد ترین لوله ها در نیم قرن گذشته بوده است و از خانواده ترمو پلاستیک ها محسوب می‌گردد. این نوع از انواع لوله دارای تغییر پذیری، مقاومت و دوام بسیار بالایی می‌باشد که توانسته است جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های آهنی، چدنی، PVC و غیره باشد و سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص دهد.

لوله پلی اتیلن نسبت به لوله های آهنی، چدنی، PVC و غیره دارای مقاومت و دوام بالاتری می‌باشد و در چند دهه قبل در خطوط انتقال و لوله کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و خطوط انتقال آب در مصارف ساختمانی و کشاورزی مورد بهره وری قرار گرفته است و جایگزین مناسب و مقرون به صرفه ای نسبت به سایر لوله ها بوده است. با توجه به مزیت های بهره وری از لوله پلی اتیلن این سری از لوله ها در سال های گذشته در اکثر پروژه های آب و گاز و فاضلاب کشور مورد بهره وری قرار گرفته است.

لوله پلی اتیلن کابلی

به دلیل صاف و مسطح بودن داخل لوله های پلی اتیلن به هیچ وجه دچار رسوب گرفتگی نمی‌گردد و به مرور زمان این لوله ها پوسیده و یا دچار خوردگی نمی‌شوند بنابراین برای انتقال آب آشامیدنی مناسب و بهداشتی می‌باشد. لوله های پلی اتیلن از جنس HDPE تولید می‌گردد که دارای انعطاف پذیری خوب و در برابر خمیدگی بسیار مناسب می‌باشد، همچنین عمر مفید بسیار بیشتری نسبت به سایر لوله ها دارد.

روش توليد لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی

فرآیند تولید لوله های تک جداره پلی اتیلن به روش اكستروژن می‌باشد كه مواد اولیه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب می‌گردد.

مواد ذوب شده از طریق ماردون به سمت جلو هدایت می‌شوند و پس از خروج از اكسترودر داخل قالب ریخته می‌شوند. مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب، از كالیبراتور هدایت نموده و در مخزن وكیوم با اعمال فشار وارده شكل داده می‌شوند. سطح لوله به محض خروج از كالیبراتور از طیق لایه هایی از جریان آب سرد خنک می‌شوند.

حرارت بالای مذاب پلی اتیلن بعد از خروج از قالب بتدریج در مخزن وكیوم و پس از آن در تانك های خنك كننده با بهره وری از آب سرد كاهش می‌یابد. لوله پلی اتیلن تولید شده بوسیله دستگاه كشنده بتدریج از درون تانك های خلاء و خنك كننده كشیده شده و بوسیله دستگاه مارك زن ، مشخصات فنی، تاریخ تولید، علامت استاندارد و نشان اختصاری نام شركت بر روی آن ثبت می‌گردد و سپس بوسیله دستگاه برش در متراژهای مختلف و معین بریده می‌شوند.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی

استاندارد ملی در مورد لوله های پلی اتیلن اولین بار در سال 1353 تهیه و تنظیم شد که این استاندارد در کمیسیون ها مورد بررسی قرار گرفته و نهایتا در سال 1382 اصلاح و تصویب شد. این استاندارد مشخصه های لوله پلی اتیلن (PE) برای کاربرد های انتقال آب و مصارف ساختمانی را مشخص می‌کند و برای فشار اسمی از 3.2 تا 20 بار و قطر خارجی اسمی از 16 تا 1600 میلی متر و محدوده دمایی بین صفر تا 70 درجه سلسیوس را شامل می‌گردد.

انواع لوله پلی اتیلن

 • لوله پلی‌اتیلن آبرسانی
 •  لوله پلی‌اتیلن گازی
 • لوله پلی‌اتیلن فاضلابی
 • لوله پلی‌اتیلن غلافی
 • لوله پلی‌اتیلن فشار قوی
 • لوله پلی‌اتیلن آبیاری قطره ای

مزایای بهره وری از لوله تک جداره پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی
 • سبکی وزن ، مقاومت در برابر ضربه، امکان حلقوی شدن تا سایز 125 میلیمتر تا متراژ 600 متر موجب شده است تا حمل و نقل آسانی داشته باشد.
 • مقاومت در برابر اشعه مخرب خورشیدی UV
 • قابلیت جوشکاری لوله به لوله و سایر انواع اتصالات (اتصالات فلنجی ، اتصالات رزوهای) باعث شده ضمن کاهش هزینه ها سرعت عمل نیز بسیار بالا برود.
 • خاصیت آلاستیسیته در زمان انتقال به ترانشه (می‌توان این لوله ها را خارج از ترانشه به هم متصل نموده و بدون شکست در لوله و نقاط جوش آن را به داخل ترانشه هدایت نمود).
 • قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها امکان بهره وری در زمینهای ناهموار و ایجاد خمهای مجاز درآن را به کاربران می‌دهد.
لوله پلی اتیلن کابلی

انواع گرید لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی

معمول ترین گرید های تولیدی لوله های پلی اتیلن PE63، PE80 و PE100 می‌باشند. گرید PE63 با توجه به چگالی کم درخواست کمتری نسبت به دو گرید دیگر دارد. مهم ترین تفاوت این گرید ها در چگالی آنها می‌باشد. تفاوت در چگالی باعث افزایش ضخامت و وزن لوله می‌گردد.

تفاوت لوله پلی اتیلن PE100 و PE80

از مهم ترین تفاوت لوله های پلی‌اتیلن PE80 و PE100 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لوله پلی اتیلن کابلی
لوله پلی اتیلن کابلی
لوله پلی اتیلن کابلی

انواع اتصال لوله به لوله

اتصال جوشی (Buttwelding)

لوله پلی اتیلن کابلی

اتصالات جوشی لوله های پلی اتیلن در شبکه های انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارند و دارای استحکام بالا و قیمت مقرون به صرفه نسبت به مدل های قدیمی (فلز، چدن، PVC و …) هستند. هنگام بهره وری از اتصال جوشی در لوله ها از واشر برای آب بندی بهره وری نمی‌گردد که این امر به افزایش مقاومت این اتصالات نسبت به مدل های پلیکا در محیط های فاضلاب کمک می‌کند.

اتصال الکترو فیوژنی (Electro-Fusion)

لوله پلی اتیلن کابلی

اتصالات الکترو فیوژنی برای جوشکاری و اتصال لوله های پلی اتیلنی خطوط انتقال آب و فاضلاب و صنایع نفت و گاز کاربرد دارد. از مهم ترین مزیت این اتصال می‌توان به طول عمر و استحکام بالا و نصب آسان آن اشاره کرد. در این نوع اتصال عایق بندی با کیفیت بالا انجام می‌گردد و در برابر زلزله از دوام بیشتری برخوردار می باشد.

اتصال فیتی رزوه ای (Compression Fittings)

لوله پلی اتیلن کابلی

 در مواردی که نیاز به آب بندی کامل باشد از اتصال فیتی بهره وری می‌گردد. این اتصالات در مواردی کاربرد دارد که خطوط نیاز به تغییرات ندارد و به باز و بسته کردن لوله ها نیازی نیست.

اتصال فلنجی (Flanging)

لوله پلی اتیلن کابلی

در پروژه های بزرگ که بحث زمان بندی و تغییرات خطوط حائز اهمیت است، از اتصال فلنجی بهره وری می‌گردد. از مزایای این نوع اتصال باز و بسته کردن و تعویض لوله بسیار سریع و آسان می‌باشد.

اتصال کوپلینگ (Magnum Saddle and Holderbats)

لوله پلی اتیلن کابلی
لوله پلی اتیلن کابلی

برای مواردی که آب بند کامل و فیتینگ لب به لب برای لوله پلی اتیلن نیاز است از اتصال کوپلینگ بهره وری می‌گردد و معمولا در سایز های بزرگ کاربرد دارد. زمانی که در خطوط از اتصالات فلنجی و یا جوشی نمی‌توان بهره وری کرد از اتصالات کوپلینگ بهره وری می‌گردد.

مزایای لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن به دلیل وزن سبک که دارند به آسانی بارگیری و حمل و نقل می‌گردد که همین دلیل موجب صرفه جویی در هزینه ها و زمان می‌گردد. همچنین در برابر فرسودگی، واکنش در برابر مواد شیمیایی و ضربه مقاومت خوبی دارد. لوله پلی اتیلن بسیار قابل انعطاف است و به راحتی به لوله های دیگر متصل می‌گردد.

لوله پلی‌اتیلن کابلی پلیمر روشان

لوله پلی اتیلن کابلی

لوله‌ پلی‌اتیلن کابلی پلیمر روشان یکی از بهترین گزینه‌ها برای عایق کردن و پوشش کابل‌های برق، فیبر‌های نوری و … محسوب می‌گردند. از این لوله‌ها می‌توان برای حفاظت کابل‌ها در برابر بارندگی، ضربه، رعد و برق و برق گرفتگی بهره وری کرد. حتی در مواردی باغداران و کشاورزان از این لوله‌ها برای آبیاری قطره ای و انتقال آب بهره وری می‌کنند.

به علاوه در بعضی موارد از مدل کابلی برای سیم کشی در مناطق شهری و بین شهری استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که از این لوله‌ها برای کشیدن خطوط برق و مخابرات و سیم کشی در مناطق شهری و بین شهری بهره وری می‌کنند. در مواردی که از لوله های پلی اتیلن کابلی برای کاربردهای فنی بهره وری می‌گردد، می‌توان مطمئنن بود که این لوله ها در برابر ضربه و یا فشار بیرونی مقاوم هستند.

هدف از تولید لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان

هدف از تولید لوله پلی‌اتیلن کابلی پلیمر روشان برای محافظت کردن از کابلهای مختلف برق، مخابراتی و دیتا و نظم دادن به آنها با کمترین هزینه و حفظ کیفت لوله می‌باشد. توسط این لوله ها می‌توان انواع کابلها را از داخل لوله پلی اتیلن کابلی هدایت داد و درجه حفاظت و ایمنی از آنها را به سطح بالایی ارتقا داد.

مهمترین دلایل بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان

در بعضی پروژه ها که دریک منطقه مسکونی یا صنعتی نیاز باشد بخشی از انتقال برق، تلفن یا خطوط شبکه و دیتا از زیر زمین انتقال داده شود. پیش تر کابلها را مستقیما در داخل کانالها قرار می‌دادن وسپس روی آنها را با خاک می‌پوشاندند.

اما با گذشت زمان مشکلاتی در شبکه انتقال کابلها مشاهده شد که به منظور رفع آنها از لوله پلی ‌تیلن کابلی بهره وری شد. بزرگترین ایراد بهره وری از روش سنتی بحث تعمیر و نگهداری و توسعه مسیر بود. به عنوان نمونه اگر در صورت بروز حادثه کابل ها دچار پارگی یا اتصالی می‌شد می‌بایست کل مسیر را خاک برداری می‌کردیم تا به آن برسیم و کابل معیوب را تعویض یا مفصل بندی کنیم. این عمل گاها موجب صدمه زدن به کابلهای دیگر نیز می‌شد. حادثه دیگری که برای کابلها پیش می‌آمد صدمه ای بود که بعضی حیوانات جونده مانند موش ها به غلاف کابل وارد می‌کردند و بخشی از کابل را آسیب می‌رساندند. بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان این مشکلات را به حداقل رساند و موجب شد که دیگر خطرات کمتری کابلهای برق و دیتا را تهدید کند.

در استخر های پارکها و اماکن مسکونی برای برق رسانی به آب نماها و لامپهای تزئینی، کاری که معمولا انجام می‌شد این بود که کابل برق را مستقیما از داخل آب هدایت دهند و به محل مورد نظر که گاها در مرکز استخر قرار داشت برسانند. عملی بسیار خطر ناک که ممکن بود غلاف کابل بعد از مدتی آسیب ببیند و موجب اتصالی و برق دار شدن سطح آب استخر شود که موجب پیش آمدن خسارتهای جانی جبران ناپذیری گردد.

غیراز موارد اشاره شده فوق می‌توان به ایزوله کردن کابل برق و دیتا در رایزهای و موارد دیگر اشاره کرد. در بحث استانداردها و مقررات نظام مهندسی ساختمان آمده است که باید برای جلوگیری و به حداقل رساندن نویز کابل برق و کابلهای مخابراتی و شبکه ازهم دیگر کاملا جدا باشند و بین آنها فضایی وجود داشته باشد. به منظور رعایت نمودن استاندارد و شرایط هدایتی کابلها از لوله پلی‌اتیلن کابلی به منظور محافظت و هدایت کابل ها بهره وری می‌کنند تا میدان الکتریکی هیچ نویزی بر روی خطوط دیگر نیندازد.

جنس و کیفییت لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان از چیست؟

همان طور که اشاره شد جنس این کابلها از مواد پلی ‌اتیلنی و پلیمری می‌باشد. ولی در مقایسه با لوله های آب رسانی و کشاورزی از درجه کیفیتی پایین تری تهیه و درست شده اند و نیازی نیست که درجه و گرید بالایی داشته باشند. با این حال برای بهره وری در مصارف کابل کشی بسیار مناسب و به اندازه کافی مقاوم می‌باشند.  

لوله پلی اتیلن کابلی

مزایای بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان

بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی دارای مزایا و ویژگی های فراوانی برای مجریان و کارفرمایان ساختمانی و عمرانی دارند. به وسیله این لوله ها به راحتی می‌توانند کابلهای خود را در مقابل حیوانات جونده، رطوبت و نویز های الکترومغناطیسی با قیمتی مقرون به صرفه حفاظت کنند.

در زمان تعمیر و نگهداری و ارتقاء نیز کار راحت تری خواهند داشت و به راحتی می‌توانند کابلها را از داخل لوله بیرون بکشند و بعد از بازنگری و رفع عیب مجددا آنها را در داخل لوله پلی اتیلن کابلی قرار دهند. بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان باعث می‌گردد که دیگر نویزی بر روی شبکه و مسیر دیتا ما نیافتد. این امر مخصوصا در سازمانهای بزرگ که دارای هزاران کابل دیتا و شبکه می‌باشند بسیار حائز اهمیت است و کوچترین نویزی می‌تواند کل سیستم و سرور را دچار مختل کند و خسارتهای فراوانی را به وجود بیاورد.

به کمک بهره وری از لوله پلی‌اتیلن کابلی پلیمر روشان عمر مفید خطوط برق و دیتا ما چند برابر می‌گردد و دیگر خطراتی مانند جویده شدن توسط حیوانات جونده، رطوبت خاک و آب بارندگی، و حفاری های مختلف باعث به خطر انداختن آنها نمی‌گردد و جداره لوله به خوبی از کابلها حفاظت می‌کنند.

لوله پلی اتیلن کابلی

چرا لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان را خریداری کنیم؟

وزن کم و اتصالات متنوع باعث شده است تا بهره وری از آنها ساده باشد و به راحتی بتوان لوله پلی اتیلن کابلی را در محل های مورد نظر خود انتقال و جابجا کرد.
از دیگر مزایای بهره وری از لوله پلی‌اتیلن کابلی می‌توان به نظم دادن کابلها اشاره کرد که به راحتی می‌توان هر چند کابل را دسته بندی کرد و از درون یک لوله هدایت داد و به عنوان مثال مشخص شود که در ساختمان های بزرگ کدام لوله برای کدام طبقه بهره وری شده است و در زمان رفع عیب و تعمیر هر طبقه به راحتی اشکال را پیدا و برطرف کنیم.
از مهمترین دلایل بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان قیمتی مقرون به صرفه این نوع لوله ها می‌باشد.

موارد بهره وری از لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان؟

 از لوله پلی اتیلن کابلی در مصارف متعددی مانند برق کشی دراستخرها، هدایت کابلها در رایزرهای هتلها، مراکز اداری، استادیوم های ورزشی و اماکن دیگر مورد بهره وری قرار می‌گیرد. بنا به استانداردهای وضع شده در انتقال کابل ها باید خطوط برق از کابلهای مخابراتی فاصله داشته باشند و به همین دلیل در مکانهایی که نیاز به هدایت کابل برق و خطوط مخابرات و دیتا ازیک مسیر می‌باشد از لوله پلی‌اتیلن کابلی برای کابل کشی بهره وری می‌گردد. به کمک لوله پلی اتیلن کابلی می‌توان درجه حفاظت کابلها را در مقابل رطوبت و آب محیط بالا برد و از بروز خطرهای احتمالی ناشی از برق گرفتگی در اماکنی مانند استخرها و آب نماها جلوگیری کرد.

قیمت لوله های پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان

لوله پلی اتیلن کابلی پلیمر روشان به نسبت لوله های دیگر خطوط آب رسانی مورد بهره وری در کشاورزی و مراکز صنعتی مقرون به صرفه تر می‌باشد و علت آن نیز قرار گرفتن این لوله ها در گرید پایین تر می‌باشد. قیمت نهایی این لوله با توجه به کارخانه تولید کننده و میزان سفارش شما از نظر متراژ و توناژ می‌تواند متفاوت باشد.

سایز بندی لوله پلی اتیلن کابلی شرکت پلیمر

تنوع در سایز بندی و ضخامت لوله پلی‌اتیلن کابلی پلیمر روشان بالا می‌باشد و به راحتی می‌توان سایز مورد نظر خود را تهیه و خریداری کرد. در بازار سایز بین 16 میلی متر تا 250 میلی متر موجود می‌باشد و باتوجه به نیاز و حجم کابل مورد بهره وری شده می‌توان قطر مورد نظر خود را خریداری و بهره وری کنید.

خرید اینترنتی لوله پلی اتیلن کابلی

شرکت پلیمر روشان بهترین، باکیفیت ترین و مناسب ترین لوله پلی اتیلن کابلی موجود در بازار را با کادر مجرب تولید کرده تا شما عزیزان به راحتی بتوانید لوله مورد نظر خود را انتخاب کنید و آنها را در محل مورد نیاز خود بهره وری کنید.

لوله پلی اتیلن کابلی

آموزش محاسبه وزن لوله پلی اتیلن

اگر به جزئیات علاقه دارید و از ریاضیات خوشتان می‌آید در این قسمت می‌خواهم نحوه محاسبه آنچه را در جداول بالا می‌بینید به شما آموزش دهم. شما با بهره وری از فرمول های زیر می‌توانید نسبت قطر به ضخامت (SDR)، حداقل ضخامت و وزن یک متر لوله مورد نظر را محاسبه کنید. برای شروع ابتدا باید با بدانید که هر یک از حروف فرمول های زیر به چه معنا هستند:

حرف (d) نشان دهنده قطر لوله و واحد آن میلی متر است.
عبارت (p) نشان دهنده فشار کاری و واحد آن اتمسفر است.
حرف (c) نشان دهنده ضریب ایمنی است.
(MRS) نشان دهنده عدد جلو PE است. مثلا برای PE80 می‌گردد 80

خب حالا که با هر یک از اجزای فرمول آشنا شدید برای شروع نسبت قطر به ضخامت (SDR) لوله را از فرمول زیر محاسبه می‌کنیم:
SDR=((2*MRS)/(P*C))+1
در مرحله بعد برای بدست آوردن مقدار حداقل ضخامت از فرمول زیر بهره وری می‌کنیم:
E=D/SDR
و در آخر می‌توانید برای محاسبه وزن یک متر لوله پلی اتیلن بر حسب کیلوگرم از فرمول زیر بهره وری کنید:
W=((D-E)*E*3.14*)/1000
البته به این نکته توجه داشته باشید که مقادیری که در جدول های استاندارد وزن و ضخامت لوله های پلی اتیلن آورده شده برای کاهش تعداد اعشار تا حدی گرد شده است و با این فرمول ها شما مقدار دقیق را محاسبه می‌کنید.

محصولات مشابه
نصب منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول یا آدم رو بر اساس تعریف استاندارد 14148، منهول يا آدم‌رو سازه‌ای عمودی و آب‌بند است كه در مسيرهای فاضلاب و زهكشی ثقلی مورد استفاده

بیشتر بخوانید »
دریچه منهول نانو پلیمر

دریچه منهول

دریچه منهول چیست؟ دریچه منهول شامل قاب و درپوش است که بر روی انواع منهول فاضلاب، منهول مخابراتی و منهول برق جهت جلوگیری از سقوط افراد

بیشتر بخوانید »
منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن

منهول مخابراتی و برق

منهول مخابراتی و برق پلی اتیلن پلیمر روشان منهول های پلی اتیلنی شرکت پلیمر روشان جایگزینی مطمئن برای انواع منهول بتنی و آجری است. نصب سریع

بیشتر بخوانید »
هندهول پلی اتیلن

هندهول

‌هندهول چیست؟ هندهول ها اغلب جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا،

بیشتر بخوانید »
مخزن آب پلی اتیلن

مخزن آب

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ مخزن پلی اتیلن از جمله مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب است که به آن تانکر آب پلاستیکی هم می‌گویند که

بیشتر بخوانید »