Search

شاخص جریان مذاب (MFR )

شاخص جریان مذاب

سرعت جریان مذاب (MFR) ساده ترین روش استاندارد برای تعیین و مقایسه رفتار مذاب گونه های مختلف پلیمرهای گرمانرم است. هرچه MFR یک نمونه مذاب پلیمری بیشتر باشد بدان معناست که ویسکوزیته آن کمتر است و هر چه ویسکوزیته کمتر باشد می‌توان نتیجه گرفت که وزن مولکولی آن نمونه پایین تر است لذا می‌توان گفت که MFR ساده ترین روش استاندارد برای مقایسه نسبی وزن مولکولی گریدهای مختلف پلی اتیلن است. شاخص جریان مذاب بصورت مقدار ماده مذابی تعریف می‌شود که در مدت 10 دقیقه تحت بار معین و در دمای مشخص از دای با ابعاد مشخص خارج می‌شود. این مقدار با واحد g/10min بیان می‌شود و مقدار آن برای محصولات تولیدی با مواد HDPE 3840 به روش روتاری مولدینگ (5/4-8/3) می‌باشد.

در صورتی که شاخص جریان مذاب مواد انتخابی از اتصالات تولیدی تفاوت بیش از 20 درصد با مواد اولیه داشته باشد می‌توان مطالب زیر را استنباط کرد:

  1. دمای فرآیند خیلی بالا بوده و باعث سوختن و شبکه ای شدن پلی اتیلن شده است.
  2. مدت زمان پخت کوتاه بوده و پیوند بین زنجیره های مولکولی کامل تشکیل نشده است.
  3. از مواد ضایعات در تولید محصول استفاده شده است.

دو مورد سوختن و پخت ناقص از ظاهر قطعه قابل تشخیص می‌باشد. به این صورت که در صورت سوختن، قطعه براق شده و رنگ آن متمایل به قهوه ای می‌شود. در صورت پخت ناقص روی سطح قطعات جوش های کوچک تشکیل می‌شود.

شاخص جریان مذاب
Picture of پلیمر روشان

پلیمر روشان

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

استاندارد ملی 14148

موضوع: پلاستیک‌ها – سامانه‌های لوله‌گذاری برای شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و زهکشی ثقلی مدفون در خاک – پی وی سی سخت (PVC-U)، پلی‌پروپیلن (PP)،

بیشتر بخوانید »

استاندارد ملی 14387

موضوع:  پلاستیک‌ها – سامانه‌های لوله‌گذاری برای شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و زهکشی ثقلی مدفون در خاک – پی وی سی سخت (pvc-u)، پلی‌پروپیلن (pp)،

بیشتر بخوانید »